Novinky

Brokolice jako příkrm krok za krokem

Brokolice se určitě hodí jako jedna z první zeleniny na vaření příkrmů. Někdy kojencům může způsobovat nadýmání, proto klidně při vaření přidejte k zelenině trochu fenyklu. Nadýmavější je košťál, proto pro příkrm použijte raději růžičky.

Brokolice obsahuje vitamin C, provitamin A, kyselinu listovou a je skvělým zdrojem vlákniny. Najdete v ní také vápník, horčík mangan a draslík.

Brokolice jako příkrm, jak na ni?

Zeleninu pečlivě omyjte, oddělte košťál od růžiček a ponořte na chvíli do vody.  Poté dejte do nové vody, ideálně kojenecké, a vařte do změknutí. Poté rozmixujte do hladké kaše a buď hned podávejte, nebo zavařte či zamrazte. Podávat ji můžete samotnou, s další zeleninou, nebo s masem.

Milujete švestky? Udělejte si domácí přesnídávku!

Právě teď je čas švestek, proto je ideální zavařit je a udělat z nich přesnídávku.

Jak na to?

Švestky pečlivě omyjte a vypeckujte. Pokrájejte je na menší kousky, nezbavujte je slupky. Vařte v kojenecké vodě do změknutí, vodu poté slijte a rozmixujte tyčovým mixérem dohladka. Směs poté zavařte.

Švestky sežeňte nejlépe domácí, nebo kupte. Kilo teď vyjde asi na třicet korun, takže sklenička parádní přesnídávky bude stát do pětikoruny.

Švestku můžete vyzkoušet hned, jak se dítě začne seznamovat s ovocem. Chutnat bude samotná, nebo umixujte s banánem či jablíčkem.

Švestky obsahují vitamíny skupiny B, draslík, železo a zinek. Dále je obsažen sorbitol (cukerný alkohol), rozpustná vláknina pektin, která má příznivé účinky na trávení, a také ovocné kyseliny, které mohou mít lehce projímavé účinky.

Taky, když se řekne první příkrm, se vám vybaví mrkev?

Příkrmy se začínají podávat od ukončeného 4. až 6. měsíce. Obecně se má určitě začít podávat příkrmy nejpozději v sedmém měsíc věku, protože miminka mají v této době vysoké nároky na množství železa a zinku. A to bohužel z mateřského mléka nedostanou, proto je nutné podat jim ho v jiné formě.

Jestli začínáte s příkrmy, mrkev je právě teď ideální zeleninou, je její čas. Sežene jí od místních farmářů čerstvou. A jak na ní?

Oškrábejte jí, důkladně omyjte, nakrájejte na kostičky: vařte v páře nebo kojenecké vodě do změknutí. Potom rozmixujte do hladké kaše. Příkrm nesolte, neslaďte, nekořeňte.

Ale teď je podzim a sezóna dýní. Jestli teď začínáte s příkrmy, můžete ji klidně vzít jako první lžičku namísto tradiční mrkve. Dýně obsahuje kolem 90 % vodu, takže konzistenčně bude dětem určitě vyhovovat.

A jak na ní? Dýni oloupejte a pokrájejte na kostičky. Ty potom vařte v kojenecké vodě do změknutí a poté umixujte do hladké kaše, přidat můžete kapku kvalitního oleje.

A čím jí můžete kombinovat? Zkuste třeba dýni s cuketou, nebo bramborem. Dýně je přirozeně sladká a nejenom dětem bude určitě chutnat

Z jídla se má dělat společenská událost a platí, že co jíme my, jí také miminko. Ochutnejte s ním, usmějte se. Na jídlo si vyhraďte dostatek času, nespěchejte, nedívejte se na televizi a nenechte se vyrušovat. A dejte nám vědět, jak to dopadlo

Jak správně zamrazit příkrm?

Při vaření příkrmů si možná často kladete otázku: jak uchovat zeleninové a masové příkrmy? Nejvhodnějším způsobem je nejspíš zamrazení. U nás se osvědčily obyčejná tvořítka na led. Vychlazený uvařený příkrm dejte do tvořítka na led, nechte zamrazit a vyloupnuté kostičky potom můžete dát do jedné krabičky, nebo sáčku.

Doporučuje se dávat jídlo do mrazáku co nejvíce dozadu, aby se při otevírání mrazáku neohřívalo. No a rozmrazovat je nejlepší ve velkém hrnku nebo kastrůlku ve vodní lázni.

Dejte si pozor, že příkrmy z brambor by se neměly rozmrazovat. Rozmrazením se mění chuť i konzistence brambor. Nedoporučuje se ani znovu zamrazovat příkrmy z již zamrazených surovin.

Příkrm, který vyndáte z mrazničky, již po roztátí znovu nezamrazujte. Zamražený příkrm zužitkujte ideálně do tří měsíců od zamražení.

Jak začít zavádět příkrmy

Proč dostaly příkrmy svoje jméno? Znamená to, že děti se přikrmují, tedy nastal čas, kdy jim už nestačí jen mateřské nebo kojenecké mléko. Celý přechod na tuhou stravu trvá několik měsíců. Zavádění příkrmů nemusí být žádná věda.

Kdy začít podávat příkrmy?

Příkrmy se začínají podávat od ukončeného 4. až 6. měsíce. Obecně se má určitě začít podávat příkrmy nejpozději v sedmém měsíc věku, protože miminka mají v této době vysoké nároky na množství železa a zinku. A to bohužel z mateřského mléka nedostanou, proto je nutné podat jim ho v jiné formě.

Pořád ale nesmíme zapomínat, že hlavní složkou jídelníčku těchto malých dětí je mateřské nebo kojenecké mléko. V praxi to vypadá tak, že miminko dostane několik lžiček příkrmu, ale stále ho ještě dokojíme.

Obecně platí, že o zavádění příkrmů bychom se měli poradit se svým pediatrem.

Z jídla se má dělat společenská událost a platí, že co jíme my, jí také miminko. Začneme podáváním oběda a určitě můžeme společně s dítětem také ochutnat co má dobrého. Když se u toho usmějeme, určitě dítě naladíme. Na jídlo si vyhraďte dostatek času, nespěchejte, nedívejte se na televizi a nenechte se vyrušovat.

Proč je důležité podávat dětské příkrmy?

Děti rostou a ke svému růstu potřebují dostatek živin a vitamínů. Potřebují více železa, zinku. Potřebují poznávat nové chutě, vnímat nové vůně. Díky příkrmům také hýbou pusu a zapojují svalstvo.

Domácí dětské příkrmy

Můžete je koupit, nebo uvařit. Pokud uvaříte příkrm doma, víte, co vaše dítě jí. Ani skleničky nejsou ale zatracovanou volbou. Sklenička příkrmu neznamená, že dítěti dáváte něco nezdravého. Pokud se rozhodnete připravit příkrm doma, nedoslazujte, nesolte, připravujte vždy z čerstvých surovin.

Skladování a ohřívání příkrmů

Snažte se ohřát jenom tolik jídla, o kterém si myslíte, že mohlo Vaše dítě sníst. Připravený pokrm neskladujte déle než 24 hodin.

Dítě odmítá příkrm. Co s tím?

Může se stát, že ať se řídíme vyčtenými pokyny, dítě bude odmítat lžičku, nebo plivat příkrm. Buďte trpěliví, i pro dítě se jedná o novou věc a trvá, než si zvykne. Zkuste počkat ještě do dalšího dne.

Dítě by mělo být při podávání příkrmu spokojené. Nenuťte je jíst, co nechtějí. Nedávejte dětem odměny za snědené jídlo.

Kdy začít dětem podávat kaše?

Kdy začít dětem podávat kaše?

Dětské kaše se mohou začít dětem podávat od ukončeného 4.měsíce věku. U kojených dětí se doporučuje od ukončeného 6.měsíce věku. Nejlepší doba, kdy začít podávat kaši, je večer místo mléka nebo na dokrmení.

Pokud se vaše miminko v noci často budí, nebo nepřibírá, jak by mělo, a již má ukončený 4.měsíc, bylo by dobré poradit se s dětským lékařem, jestli není dobré začít podávat dětské kaše. Ty se začínají zavádět zhruba ve stejnou dobu, jako dětské příkrmy. Obecně se doporučuje začít s kašemi až po zavedení zeleninových příkrmů. Kaše jsou totiž sladké a mohlo by se stát, že po jejich zavedení nebudou chtít děti zeleninový příkrm.

Mléčné a nemléčné kaše. Jak na ně?

Nemléčné kaše, jak už název napovídá, se připravují buď do mateřského mléka, nebo jenom s vodou. Jejich výhoda je, že se mohou podávat také dětem, které mají alergii. Mléčné kaše obsahují kojenecké mléko, na jejich přípravu už stačí jenom voda. Příprava kaší je snadná, stačí ohřát kojeneckou vodu na požadovanou teplotu a rozmíchat s uvedeným množstvím sypké kaše.

Jak vybrat první dětskou kaši?

Jako první kaše se obecně doporučují ty bez lepku. Například rýžová nebo kukuřičná.

Tipy při podávání kaše:

Kaše by neměla být příliš hustá, ani příliš řídká. Dejte si také pozor, aby dítě neusínalo během jídla. Kaši podávejte lžičkou, aby ji dítě mohlo odlišit od podávání mléka.

Kdy začít dětem dávat lepek?

Podle dnešních názorů lékařů se nemá podávání lepku příliš odkládat. Doporučuje se začít mezi 6.-8.měsícem. Ideální je začít v době, kdy jsou děti ještě kojené. Důvod je, že na lepek kojené děti reagují lépe.

 

Recepty na příkrmy

Poradíme Vám, jaké potraviny můžete podávat dětem už od 4. měsíce věku. Do jídelníčku zařazujte jednotlivé druhy zeleniny postupně. Obecně se doporučuje začít podávat příkrmy nejdříve po ukončení 4. měsíce věku. Vždy ale záleží na tom, jestli maminka plní kojí, nebo ne. Pokud je miminko plně kojeno, doporučuje se začít s příkrmy až od 6. měsíce věku.

Jak příkrmy připravovat?

Nejlepším způsobem, aby zelenina neztratila vitamíny, je v páře. Rozhodně nedochucujte solí, pepřem, ani cukrem. Je jasné, že připravený příkrm nám připadá, že je bez chuti, ale dětské chuťové pohárky vnímají jídlo jinak. Tak vzhůru do toho!

Příkrmy od 4. měsíce

Obvykle se doporučuje začít mrkví pro její sladkou chuť. Pokračovat se dá bramborem, batátem, nebo třeba dýní.

Mrkev

Mrkev oloupejte a omyjte. Nakrájejte na kolečka, zalijte vroucí nejlépe kojeneckou vodou a poduste. Jakmile bude mrkev měkká, rozmixujte jí, nebo propasírujte.

Brambory

Důkladně je omyjte a oloupejte. Vařte do měkka a poté umixujte dohladka. Pozor, brambory nedávejte do mrazáku. Zamrazit jdou například batáty. Brambory můžete podávat později i s jiným druhem zeleniny, nebo s masem.

Brokolice

Zeleninu pečlivě omyjeme a rozdělíme růžičky, zbavíme se košťálu. Vaříme do měkka a rozmixujeme v kaši.

Cuketa

Skvělá sezónní zelenina, která obsahuje velké množství vody. Cuketu oloupeme, pokrájíme na kostičky a vaříme do měkka.

Dýně

Skvělý první příkrm, pokud začínáte s první lžičkou na podzim. Zbavte dýni slupky a pokrájejte vnitřní část na menší kousky. Ty povařte

Dětské příkrmy den po dni

První příkrmy jsou velkým krokem v životě našem, i miminka. Moje první lžička je takovým životním mezníkem. Miminko nám roste před očima a z novorozence se stává kojenec, který poznává nové lidi, hračky a také jídlo. Přichází nová etapa života. Mezi 4. a 6. měsícem přichází etepa, poznávání prvních chutí. A tady přichází i otázka pro nás maminky. Kdy začít, co a jak připravit, ne co si dát pozor?

Jak zavádět nemléčné příkrmy krok za krokem

Otázku, kdy začít s první nemléčným příkrmem, si pokládáme všechny. Odpověď není jednoznačná. U každého dítěte totiž může tato chvíle nastat jindy. U dětí kojených začínáme obvykle po ukončeném 6. měsíci. Pokud jde o miminka na umělé stravě, doporučuje se zapojit nemléčné příkrmy kdykoli mezi 4. a 6.měsícem.  Sleduje vaše miminko pohyb lžíce? Křičí, když máte jídlo vy sami? Sleduje vaše pohyby při jídle? Je tedy ten pravý čas, aby dostalo první ochutnávku. Dejte si ale pozor, dítě by nemělo dostat nemléčnou stravu dříve, než po ukončeném 4. měsíci.

prikrmy-1

Jak na první příkrm

U malých miminek je důležitá hygiena, proto i na ní dbejte při přípravě prvního příkrmu pro vaše miminko. Buďte trpěliví. Mnozí rodiče mají u zavádění prvních příkrmů podezření, že miminko stravu odmítá. Nenuťte miminko k jídlu, dejte mu čas.

Pro dítě na první příkrm je nejvhodnější jemné pyré z jednoho druhu lokální zeleniny. Může to být mrkev, brambor, květák, nebo třeba brokolice. Obvykle jde o stravu, která je podávána v poledne. V průběhu jednoho měsíce potom můžete začít i s příkrmy masozeleninovými.

První příkrmy jsou jednosložkové. Znamená to tedy jeden druh zeleniny. Na začátku sní miminko jen velmi málo. Nebuďte tak z toho proto nervózní.

První příkrmy mají být tepelně upravené

První zeleninu vždy vařte ve vodě, nebo duste v páře, protože tepelná úprava je pro děti lépe stravitelná. Do příkrmu můžete přidat i kapku rostlinného oleje, nejlépe olivového. Oleje totiž obsahují vitamíny A a D, které jsou rozpustné v tucích. Pozor také na teplotu pokrmu. CO pro nás může být ještě teplé, může být pro kojence horké.

Jak začít s příkrmy?

Jestli máte zavádění příkrmů za sebou a nevíte, jak pokračovat dál, zkuste přidat do stravy uvařený vaječný žloutek. Miminko díky němu dostane další potřebné živiny.

Tipy jak ušetřit s plnitelnou kapsičkou

Je jasné, že levněji se najíme doma, než v restauraci. A stejné je to s kapsičkami. Domácí příprava svačin vás vyjde rozhodně levněji, než koupená varianta jednorázové kapsičky. Přitom nemusíte složitě zavařovat vlastní přesnídávky. Stačí jenom využít větší balení již hotového pyré, které buď přelijete, nebo smícháte

Tak pojďme zkusit počítat:

Kapsička kombinace jahoda a jablíčko:

Kapsička Sunar, složení 80% jablečné pyré, 20% jahoda, cena 23 korun/ 100 g

Kapsička plnitelná:

koupíme pyré 700 g v DM, cena 50 korun.. 5,7 korun

kopíme jahody 230 korun / 1000 g…  4,6 korun

celková cena 10,3 korun / 100 g

Kapsička kombinace mango a banán

Kapsička Hamánek, složení 80% jablko, 20% mango, cena 23 korun 100 g

Kapsička plnitelná:

koupíme pyré 700 g v DM, cena 50 korun.. 5,7 korun

smícháme s našim pyré čisté mango 299 korun / 1 kg… 5,98 korun

celková cena  11,68 korun / 100g

Kapsička hruška a banán

Kapsička Hamánek, složení 80 % hruška, 20% banán, cena 27 korun 100 g

Kapsička plnitelná:

Koupíme bio ovocné pyré kdoule, hruška a banán, 360 g za 34,9 korun. Pouze přelijeme do kapsičky a celková cena je 9,69 korun / 100 g

 

 

 

Příběh Domkyho kapsiček

Na začátku byl roční Dominik a jeho máma, která hledala, kde by našla něco jako vymyvatelné kapsičky. Aby si je naplnila, čím chce, synovi je dala venku na procházce a potom jí nemusela vyhazovat, ale umyla a znovu použila.

A proto vznikly plnitelné kapsičky „Domky“. Dominika nakreslila šestiletá kamarádka Laura a plnitelné kapsičky dnes mohou používat všechny maminky a jejich prcci. Kapsičky, které můžete naplnit přesnídávkou, jogurtem nebo rozmixovaným pyré připraveným doma nebo koupeným v obchodě. Tak dáte svým dětem přesně to, co chcete, aby jedli, víte, že jedí zdravě a dobře, a to způsobem, který se jim líbí a baví je! Kapsičky jsou skvělé při hrách i na cesty, děti neudělají při jídle nepořádek.

Kapsičky se výborně hodí pro první příkrmy miminek stejně jako pro svačinky větších dětí, do školky, školy nebo na výlety.

Do plnitelných kapsiček si připravíte přesně to, co chcete, aby Vaše děti jedly.

Děti tyto kapsičky baví! Některé tak dokonce jedí i to, co jinak nechtějí. Pro některé děti je to třeba jediný způsob, jak jí jogurty a podobně.

Znovuplnitelná klasická kapsička je vyrobená přesně podle představ rodičů a dětí. Objem je 140 ml, uzamykatelná je na 2 zipy a má velký uzávěr. Jde o jedinou kapsičku s českým designem. Pokud si objednáte více kapsiček, oblíbené pyré ze sezónního ovoce můžete mít připravené v mrazáku. Doporučujeme je vymývat kartáčkem na lahve, lze je mýt i v myčce. Baví nás vymýšlet nové věci, proto neustále pracujeme na nových motivech kapsiček, které baví děti i jejich rodiče.

Silikonová kapsička je určena náročnějším rodičům. Má objem 180 ml. Můžete jí vyvařit, ohřát pokrm v mikrovlnné troubě, nebo zamrazit. Je vyrobená z měkkého příjemného silikonu. Nově jsme přidali barvy. Doufáme že i vy máte rádi syté barvy.

Na všechny naše kapsičky pasuje stejný uzávěr i šroubovací lžička a také náustek proti vylití. Vše jsme vymýšleli tak, aby k sobě pasovalo.

Plnitelné kapsičky Domky- co si naplním, to si sním!

 

Stránka 1 z 1 - 10 položek celkem